Ostroga piętowa - leczenie domowymi sposobami

Ostroga piętowa - leczenie domowymi sposobami

Ostroga piętowa jest spowodowana odkładaniem się soli wapnia na pięcie, które po pewnym czasie tworzą kostną narośl, która kształtem przypomina ostrogę.  Może to być jedna, mała narośl kostna lub kilka mniejszych, nieregularnych narośli. Ostroga piętowa jest czasem bolesna – ból opisuje się jako uczucie kłucia ostrzem noża od podeszwy pięty . Aby zdiagnozować ostrogę piętowa należy wykonać zdjęcie rentgenowskie. 

Ponieważ wiedza na temat objawów ostrogi piętowej jest wciąż wąska. Powszechnie uważa się, że dolegliwość jest związana z zapaleniem rozcięgna podeszwowego. Ostrogą pięty jest to po prostu obecność dodatkowego występu na powierzchni kostnej pięty, podczas gdy zapalenie powięzi podeszwowej jest zapaleniem powięzi podeszwowej - grubej tkanki łącznej tkanki, która rozciąga się od kości pięty do kości śródstopia.  

Ta specjalna tkanka tworzy strukturę, która podtrzymuje prawidłowy łuk stopy. Zbyt duże naciąganie rozcięgna podeszwy prowadzi do stanu zapalnego, obrzęku, a to z kolei odbija się na osłabieniu łuku. To osłabienie łuku stopy jest widoczne tylko poprzez zdjęcie rentgenowskie lub przez ból, gdy rozwija się stan zapalny. 

Najczęściej ostrogi piętowe pojawiają się u kobiet i mężczyzn w średnim wieku, ale można je zaobserwować we wszystkich grupach wiekowych. Wiele osób cierpi na ostrogi piętowe, ale nie zdaje sobie z tego sprawy. Ostroga piętowa jest skutkiem niedoboru wapnia. Na zdjęciach rentgenowskich są widoczne ostrogi piętowe mające nawet pół cala. Chociaż ostrogi pięty są często bezbolesne, mogą powodować ból pięty. Są one często związane z zapaleniem powięzi podeszwy, bolesnym zapaleniem włóknistego pasma tkanki łącznej (powięzi podeszwowej). Zabiegi na ostrogę piętową obejmują ćwiczenia fizyczne, leki przeciwzapalne, zastrzyki z kortyzolu. Jeśli te metody nie przyniosą efektu, konieczny może być zabieg chirurgiczny. 

Przyczyny ostrogi piętowej

Ostroga piętowa pojawia się, gdy sole wapnia gromadzą się na spodzie kości piętowej, co zwykle trwa wiele miesięcy lub lat. Ostrogi pięty są często spowodowane przez zbyt duże napięcie mięśni i  więzadeł stóp, co wpływa na nadmierne rozciąganie rozcięgna podeszwy.  Ostrogi pięty są szczególnie popularne wśród sportowców, takich dyscyplin jak: bieganie, skoki wzwyż. 

Czynniki predysponujące powstawanie ostrogi piętowej:

 • Chód powodujący nadmierne naciąganie więzadeł w okolicy pięty 
 • Bieganie lub jogging, zwłaszcza na twardych powierzchniach
 • Nieprawidłowo wyprofilowane obuwie
 • Nadwaga i otyłość

Inne czynniki ryzyka związane z zapaleniem rozcięgna podeszwy to:

 • Starszy wiek, co zmniejsza elastyczność powięzi podeszwowej tłuszczową pięty
 • Cukrzyca
 • Stojąca praca
 • Częste, krótkie serie aktywności fizycznej
 • Płaskostopie

Objawy Ostrogi piętowej

Ostrogi piętowe mogą wywoływać chwilowy lub przewlekły ból, zwłaszcza podczas chodzenia, biegania. Czasami mogą tworzyć się nawet pęcherze. Przyczyną bólu nie jest pięta, ale związane z ostrogą uszkodzenie tkanek miękkich.  Ból spowodowany przez ostrogi pięty może być ostry, kłujący. Czasami ogranicza się do tępego pulsowania, które może pogłębiać się podczas wykonywania takich czynności jak bieganie lub skakanie. 

Ulgę mogą przynieść:

 • Ćwiczenia rozciągające
 • Zalecenia dotyczące obuwia
 • Taping lub opaska do odpoczynku podkreśliła mięśnie i ścięgna
 • Wkładki do butów lub urządzenia ortezyjne
 • Fizykoterapia

Ból pięty może reagować na leki bez recepty, takie jak acetaminofen (Tylenol), ibuprofen (Advil) lub naproxen (Aleve). W wielu przypadkach funkcjonalne urządzenie ortezyjne może poprawić przyczyny bólu pięty i łuku, takich jak zaburzenia równowagi biomechanicznej. W niektórych przypadkach można wstrzyknąć kortykosteroid w celu złagodzenia stanu zapalnego w okolicy.

Konwencjonalne leczenie

Tradycyjne leczenie ostrogi pięty obejmuje regularny odpoczynek, ćwiczenia rozciągające, leki przeciwzapalne. Wielu pacjentów  uważa, że trudno przez cały dzień unikać rutynowej aktywności fizycznej lub regularnie ćwiczyć, a to zmusza do stosowania leków przeciwzapalnych przez długi czas.  Może to być szkodliwe ze względu na wiele działań niepożądanych tych leków, w tym problemy żołądkowo-jelitowe, wrzody żołądka. 

Innym konwencjonalnym leczeniem ostrogi  pięty jest sterydowy zastrzyk. Leczenie to nie zawsze jest skuteczne ze względu na indywidualny kształt ostrogi, co czyni go trudnym miejscem do iniekcji. Jeśli leczenie się nie powiedzie, może nasilać jeszcze negatywne objawy. Leczenie ostrogi piętowej może być również prowadzone specjalnym urządzeniem medycznym, które łączy kombinację dwóch technik terapeutycznych: krioterapii i ultradźwięków. Zabiegi tego typu przyspieszają proces gojenia, łagodzą ból. Ta forma terapii pobudza krążenie krwi i metabolizm komórek. 


W skrajnych sytuacjach ostrogi piętowe mogą być usunięte zaraz po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Zabieg chirurgiczny jest skuteczny, ale jest drogi i wymaga długiej rekonwalescencji. Niestety nawet po operacji, ostrogi piętowe mogą się odnawiać.  Dlatego wiele osób poszukuje naturalnych środków na ból stawów i kości. 

Chirurgia nie jest wymagana do wyleczenia pięty. W rzeczywistości więcej niż 90 procent pacjentów stosuje tylko metody konwencjonalne.   Jeśli metody pooperacyjne nie rozwiążą objawów ostrych obcasów po 12 miesiącach, konieczne może być zabiegi chirurgiczne w celu złagodzenia bólu i przywrócenia mobilności.

Oczywiście możliwe są powikłania zabiegu chirurgicznego przechyłu, w tym ból nerwowy, trwałe odrętwienie w tym obszarze, zakażenie, powtarzające się bóle pięty i bliznowacenie. Jeśli powieść podeszwy jest zwolniona, jest to wspólna metoda chirurgiczna, istnieje ryzyko skurczów nóg, złamań stresu, zapalenia ścięgna i niestabilności.

7 domowych sposobów walki z ostrogą piętową

1. Suplementacja magnezem

Magnez jest niezbędnym minerałem dla budowania kości . Ponad połowa magnezu w ludzkim ciele jest przechowywana w kościach i jest niezbędna organizmowi do syntezy białek, prawidłowego utrzymywania funkcji nerwowych.  Jednym ze sposobów leczenia objawów ostrogi piętowej jest stymulacja  krążenia w stopach za pomocą ciepłej kąpieli  z dodatkiem soli Epsom. Sól Epsom jest siarczanem magnezu i ma wiele korzystnych właściwości, jeśli chodzi o złagodzenie bólu i stanów zapalnych. Dodaj kubek soli Epsom do kąpieli stóp i delikatnie masuj pięty, aby pobudzić krążenie.  Istnieje również wiele wspaniałych potraw bogatych w magnez,  które pozwalają złagodzić ból pięty. Na przykład, owocem bogatym w magnez jest awokado. Inne doskonałe źródła magnezu to: szpinak, banany, czarna fasola, nasiona dyni, soczewica, brązowy ryż, proso czy suszone figi. 

2. Witamina B5 

Jednym z głównych objawów poważnego niedoboru witaminy B5 jest upośledzenie i ból mięśni. Witamina B5 odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, tworząc bardzo  istotną cząsteczkę zwaną acetylocholiną. Acetylocholina służy do wysyłania sygnałów nerwowych do mięśni; To pomaga organizmowi uniknąć uszkodzenia nerwu i upośledzenia. Wiadomo, że witamina B5 przyspiesza również proces gojenia.  Niektóre pokarmy są naturalnie bogate w witaminę B5 to: awokado, słonecznik, jaja, łosoś czy soczewica. Stosowanie witamin z dodatkiem witaminy B jest skorelowane z niższym poziomem bólu stawów, zwiększoną siłą mięśni i mniejszymi objawami związanymi ze zmęczeniem mięśni lub stawów.

3. Proteolityczne Enzymy

Zapalenie stawów jest naturalnie eliminowane przez enzymy proteolityczne. Jest to grupa enzymów, które rozkładają  cząsteczki białek o długich łańcuchach na krótsze fragmenty, a następnie w aminokwasy. Badania wskazują, że enzymy proteolityczne przyspieszają czas reakcji. Enzymy proteolityczne są stosowane w terapii u pacjentów cierpiących na silne bóle stawów i mięśni. Jednym z przykładów enzymu proteolitycznego jest bromelaina, która zwalcza stan zapalny poprzez blokowanie metabolitów powodujących obrzęk. Działa również zmniejszając obrzęk poprzez aktywację substancji chemicznych w we krwi odpowiedzialnych za rozkład fibryny. Efektem jest zmniejszenie obrzęków. 

Korzyści zdrowotne bromeliny (znajduje się w łodycze, owocach ananasa), które można znaleźć w łodydze i owocach ananasa, są duże i zaleca się ją po zabiegach, aby skrócić czas gojenia i zmniejszyć stan zapalny. Ograniczenie stanów zapalnych pomaga też w leczeniu ostrogi piętowej.

4. Dieta Alkaliczna

Bardzo ważne jest, aby nasze ciała miały prawidłowy bilans pH w celu uniknięcia zapalenia i gromadzenia się wapnia, co powoduje bolesność pięty. Aby prawidłowo funkcjonować, organizm musi utrzymywać właściwy  układ kwaśno-zasadowy określany jako równowaga pH. PH 7 jest obojętne, co oznacza, że znajduje się w środkowej części osi pH , odczyn nie jest kwasowy ani zasadowy. Kiedy pH staje się kwaśne, w organizmie może rozwijać się wiele chorób i zaburzeń.  Zbyt alkaliczny (zasadowy odczyn) pochłania wapń, a to z kolei osłabia kości. W takiej sytuacji, gdy kości znajdują się pod obciążeniem, organizm wytwarza ostrogi piętowe, aby „naprawić” problem.  Z kolei zbyt kwaśny odczyn, odsuwa alkaliczny wapń do miejsc z zaburzoną równowagą pH. Organizm używa wapnia jako buforu, który pozwala neutralizować kwaśny odczyn. Gdy wapń obecny we krwi i w tkankach jest niewystarczający, organizm pobiera go z kości. Zbyt niskie pH organizmu utrzymujące się przez dłuższy czas prowadzi do osteoporozy (patologicznej kruchości kości). Najsilniej na pH naszego organizmu wpływa dieta. Współcześnie większość przyjmowanych pokarmów i napojów powoduje wzrost kwasowości. Owoce i warzywa są bogate w potas i naturalnie obniżają kwasowość organizmu.  Z kolei za zwiększanie kwasowości odpowiadają produkty spożywcze, mocno przetworzone zawierające sporo chlorku sodu (soli) czy produkty zwierzęce.

5. Olej z ryb

Kwasy tłuszczowe Omega-3 to jedne z najsilniejszych substancji naturalnych o działaniu przeciwzapalnym. Olej Omega-3 można przyjmować w postaci tabletek. Wiele problemów zdrowotnych wynika z zaburzenia równowagi tłuszczów omega-3 i omega-6.  Spożywane z umiarem tłuszcze omega-6 nie są szkodliwe dla zdrowia, jednak spożywane w zbyt dużych ilościach mogą prowadzić do przewlekłych chorób.  Nie wszystkie oleje rybne są równowartościowe. Mogą łatwo utleniać się, bo są wielonienasycone i mają niski próg ogrzewania.  Jeśli chcesz kupić olej rybny , to sprawdź, czy zawiera przeciwutleniacze, które przedłużają jego trwałość. 

6. Terapia lub masaż

Masaż gorącymi olejami jest bardzo korzystny dla Twoich stóp. Częste masaże stóp zwiększają przepływ krwi, przyspieszając proces gojenia. Jeśli cierpisz na ból pięty, rozgrzej małą ilość oliwy z oliwek i dokładnie wmasuj ją w piętę. Można stosować też ciepły olej kokosowy, olej tymiankowy, olej różany lub lawendowy. 

7. Noszenie wygodnego obuwia

Bardzo ważny jest wybór właściwego obuwia. Wybieraj wygodne buty, z wkładką amortyzującą wstrząsy oraz utrzymujące właściwą pozycję stopy. Buty, które są zbyt ciasne ograniczają ruch ścięgien, mogą prowadzić do deformacji stóp. Noszenie właściwych butów zmniejsza nacisk na piętę i pomaga równomiernie rozłożyć ciężar ciała. 

Ostroga piętowa – operacja chirurgiczna

Ponad 90 procent pacjentów uzyskuje zadowalające efekty już po metodach nieoperacyjnych. Jeśli leczenie zachowawcze nie spowodowało nawet najmniejszej poprawy  po 9-12 miesiącach, może okazać się konieczne leczenie operacyjne w celu złagodzenia bólu i przywrócenia  sprawności. 

Techniki chirurgiczne obejmują:

Rozluźnienie rozcięgna podeszwowego

Usuwanie ostrogi

Aby zakwalifikować pacjenta do operacji usunięcia ostrogi należy przeprowadzić badania. Po operacji wymagana jest rekonwalescencja i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza. Przez kilka pierwszy dni poruszanie się może być utrudniane. Warto wyposażyć się w kule lub laskę. Jak każda operacja również usuwanie ostrogi może spowodować powikłania. Najczęstszymi powikłaniami są: nerwoból, ból pięty, drętwienie stóp, zakażenie. U niektórych osób może dojść do zapalenie ścięgien lub bliznowacenia tkanki po operacji. 

Zapobieganie ostrodze piętowej

Możesz zapobiec  dolegliwości, jaką jest ostroga pięty, nosząc dobrze dopasowane buty z podeszwami amortyzującymi przed wstrząsami lub nosić w butach specjalne wkładki utrzymujące stabilizację stopy. Wybieraj odpowiednie buty dla każdej aktywności fizycznej, np. buty do biegania itp. Jeśli masz nadwagę, postaraj się zrzucić zbędne kilogramy. Wybieraj tylko wygodne, właściwe dopasowane buty. Kobiety powinny unikać noszenia butów na obcasie powyżej 4 cm. 

Antispur Duo Forte

Zamów dzisiaj i otrzymaj darmową wysyłkę i gwarancję satysfakcji.

50% Tylko dziś!
4.5 5 15